Dnia 26 stycznia br. w sali widowiskowej OOK gościliśmy przewodników świętokrzyskich. Uroczyste rozpoczęcie imprezy nastąpiło o godz. 11:00. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Andrzej Żychowski -wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Opatowie , ks. dr prałat Michał Spociński, Pan Stanisław Sikora- wiceprezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Pan Stanisław Kawęcki - Przewodniczący Komisji Przewodnickiej ZG PTTK i Przewodniczący Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK, dr Józef Partyka - Przewodniczący Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK , Pan Andrzej Wąsikowski - Przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody Zarządu Głównego PTTK oraz Pan Jacek Kowalczyk - Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Głos zabrali: Pan Tomasz Staniek - Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowie, Pani Irena Szczepańska - wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej,Pan Kazimierz Kotowski -Członek Zarządu Województwa. Następnie nastąpiło uroczyste ślubowanie i wręczenie odznak świeżo upieczonym przewodnikom. Po krótkiej przerwie kawowej, w czasie której uczestnicy imprezy mogli odwiedzić kawiarnię "Gwarek", rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez Studio Piosenki Opatowskiego Ośrodka Kultury. Wystąpiły: Julia Sapała, Zuzanna Wiśniewska, Martyna Wójcik, Wiktoria Seweryńska. Zgromadzona publiczność podziękowała solistkom gromkimi brawami. Kolejnym punktem programu był wykład pt. "Historia Przewodnictwa Świętokrzyskiego" dr Cezarego Jastrzębskiego związanego na co dzień z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Głos zabrał także Pan Józef Myjak , mieszkający obecnie w Sandomierzu, mający na swym koncie wiele publikacji o tematyce regionalnej, poeta, publicysta i animator kultury. Na zakończenie wystąpiła Pani Zofia Niedbała, prezes opatowskiego PTTK, z wykładem: "Walory krajoznawcze Ziemi opatowskiej". Po gorącym posiłku przewodnicy udali się, tym razem jako turyści, na zwiedzanie największych zabytków Opatowa: Kolegiaty św. Marcina z Tours, Klasztoru o. o. Bernardynów i Podziemnej Trasy Turystycznej. Tym akcentem zakończył się program pierwszego dnia "XLII Ogólnopolskiego Zjazdu Przewodników Świętokrzyskich". Atrakcją następnego dnia jaka czekała na gości, którzy przybyli z różnych zakątków Polski ( m.in. z Krakowa, Łodzi i Sosnowca) była turystyczna wycieczka krajoznawcza po trasie: Opatów- Muzeum Geodezji i Kartografii, Ptkanów, Włostów, Karwów, Tudorów

XLII Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich Opatów 26-27 stycznia 2013r.

Opatowski Ośrodek Kultury jak zwykle przygotował wiele atrakcji dla dzieci. Codziennie od godz. 10:00 do 13:00 odbywały się zajęcia plastyczne, teatralne, konkursy, zabawy ruchowe i spotkania integracyjne oraz tematyczne. Dzieci chętnie : malowały, rysowały, lepiły z plasteliny, brały udział w rywalizacjach sportowych, a także wymyślały własne zabawy .W ramach zajęć świetlicowych z instruktorami OOK powstały prace będące wystrojem sali. Na pamiątkę zajęć feryjnych została wspólnie wykonana "choinka", na której każda z bombek jest dziełem innego dziecka. Takie zabawy służą integracji w grupie. Ponadto odbywały się zajęcia Studio Piosenki i zajęcia teatralne dla młodzieży szkół średnich dla osób zrzeszonych w sekcjach. W czwartki scenę sali widowiskowej OOK zajmowały zespoły działające przy ośrodku: "Okay"- początkujący zespół muzyki tanecznej i disco-polo oraz "Black dove"- szlifujący swe umiejętności zespół wykonujący muzykę z gatunku rock i metal. W trakcie ferii w godz. 12:00- 20:00 była udostępniona pracownia komputerowa- kawiarenka internetowa. Każdy mógł skorzystać z komputerów i łącza internetowego i to wszystko oczywiście za darmo. 23 stycznia wizytę dzieciom złożyła zastępca Przewodniczącej GKRPA w Opatowie Pani Barbara Kłosińska. Podczas spotkania opowiadała maluchom o niebezpieczeństwie nałogów. Poruszyła min. zagadnienie hazardu. Podsumowaniem tego spotkania były wykonane przez dzieci prace plastyczne w formie plakatów o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień. Dwukrotnie odwiedzili dzieci policjanci Komendy Powiatowej Policji w Opatowie. Podczas rozmowy najmłodsi dowiedzieli się wiele o bezpieczeństwie w życiu codziennym. Pierwsze spotkanie miało miejsce 17 stycznia. Do świetlicy OOK wybrali się wówczas dzielnicowi: st. asp. Karol Wojciechowski i mł. asp. Grzegorz Rusak. Opowiadali oni najmłodszym o zagrożeniach, jakie mogą pojawić się podczas zimowych zabaw, np. na lodowiskach. Dzieci zadawały wiele pytań, a następnie wykonały prace plastyczne na temat pracy policjanta, które następnie ofiarowały gościom. Niewątpliwą atrakcją były darmowe projekcje kinowe filmów dla dzieci i dorosłych: "Zakochany wilczek" oraz "Małpy w kosmosie". W piątek odbył się pożegnalny "Bal przebierańców". Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki na zakończenie ferii.

FERIE ZIMOWE W OPATOWSKIM OŚRODKU KULTURY 14-27.01.13r.

Podczas tegorocznych "Ferii zimowych" w Opatowskim Ośrodku Kultury odbyły się kilkudniowe warsztaty taneczne dla par z Klubu Tańca Towarzyskiego "Promenada" z sekcji tanecznej OOK. Tego typu zajęcia odbywają się raz, czasem dwa razy w roku w czasie ferii bądź też wakacji. Tak jak podczas poprzednich warsztatów zajęcia prowadził Pan Adam Berkowicz, trener tańca sportowego, sędzia międzynarodowy World Dance Sport Federation, członek Królewskiego Towarzystwa Nauczycieli Tańca. "...Te kilka godzin zajęć daje możliwość przybliżenia czy to nowych połączeń w poszczególnych tańcach, czy kolejnych informacji na temat techniki tanecznej (...)ponieważ uczestniczą w tych zajęciach pary które już od kilku lat (...)występują na konkursach tanecznych czy na pokazach...". - powiedział Adam Berkowicz. Były to więc zajęcia dla uczestników zaawansowanych. Jak dodał choreograf OOK Roman Dulny być może w przyszłości zostaną zorganizowane warsztaty dla osób zupełnie początkujących z podziałem na kategorie wiekowe.

WARSZTATY TANECZNE W OPATOWSKIM OŚRODKU KULTURY

Już po raz 21 zagrała WOŚP. Opatowski Ośrodek Kultury, jako jeden ze współorganizatorów przygotował bardzo bogaty program artystyczny . 21 Finał rozpoczął się w Opatowskim Ośrodku Kultury, koncertem Orkiestry Dętej im. Józefa Grudnia. Dalsza część koncertu odbyła się w sali widowiskowej. Tu na scenie zaprezentował się Klub Tańca Towarzyskiego "Promenada". W ich wykonaniu mogliśmy podziwiać zarówno tańce standardowe jak i latynoamerykańskie. Pary, które wystąpiły w czasie 21 Finału to: Jakub Szczykutowicz i Marika Wit, Tomasz Skwirowski i Maja Kwiatkowska, Jakub Kapsa i Wiktoria Skrzypczak, Aleksander Czosnek i Anna Zięba, Bartosz Staniszewski i Marta Bernacka. Publiczność gorąco przyjęła ich występ. Równie gorąco widownia przyjęła koncert wokalistek studia piosenki, laureatek "Festiwalu Kolęd i Pastorałek", który odbył się kilka dni wcześniej w ramach "Godów Opatowskich". Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, usłyszeliśmy w wykonaniu. Basi Chrapek , Patrycji Rozmus, Agaty Soi i Marty Mruk. W wykonaniu młodych wokalistek usłyszeliśmy także piosenki z repertuaru m.in. Krystyny Prońko, Amy Macdonald czy Bajmu. Popisy wokalne zaprezentowały także Wiktoria Seweryńska i Karolina Michalska. Krótki program słowno - muzyczny przedstawiły dzieci z Przedszkola Publicznego w Opatowie. Tańce dawne zaprezentował Hufiec Rycerstwa Ziemi Opatowskiej. W drugiej części koncertu wystąpił Karol Durda młody, utalentowany instrumentalista oraz zespół SDL z Ćmielowa. W między czasie odbywała się sprzedaż przedmiotów na rzecz WOŚP. Najciekawszym przedmiotem wystawionym na licytację w Opatowskim Ośrodku Kultury była szabla oficerska podarowana przez Andrzeja Chanieckiego, burmistrza Opatowa. Nie zabrakło również płyt z autografami artystów, wydań książkowych, kalendarzy, koszulek oraz gadżetów WOŚP. Ponadto: przed budynkiem OOK miała miejsce pozoracja wypadku samochodowego oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy. 21 Finał zakończył się światełkiem do nieba.

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 21 FINAŁ 13.01.13r.

PROTOKÓŁ Z Przeglądu Zespołów Kolędniczych w ramach "Godów Opatowskich" z dnia 10.01.2013 roku w Opatowskim Ośrodku Kultury. Komisja w składzie: 1.Tomasz Staniek 2.ks. Artur Barański 3.Paweł Żerdecki Po obejrzeniu i wysłuchaniu dziewięciu zespołów i grup kolędniczych postanowiła przyznać: -miejsce trzecie i nagrodę w postaci albumu "Kolędy niebiańskim piórem pisane..." dla Uczniów kl. II Szkoły Podstawowej SZS Nr 1 w Opatowie -miejsce drugie i nagrodę w postaci albumu "Kolędy niebiańskim piórem pisane..." dla Zespołu Kolędniczego z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Opatowie -miejsce pierwsze i nagrodę w postaci albumu "Kolędy niebiańskim piórem pisane..." dla Uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Samorządowego Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie -wyróżnienie za pięknie utrzymaną tradycję Bożonarodzeniową dla "Biskupian" ze Szkoły Podstawowej w Biskupicach -wyróżnienie za oryginalność dla Grupy 4 H "Iskra" z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im .E .Szyłki i Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrody zostały ufundowane przez Opatowski Ośrodek Kultury.

GODY OPATOWSKIE Przegląd Zespołów Kolędniczych 10.01.2013r.

Opatowski Ośrodek Kultury od wielu lat jest organizatorem w ramach ,,Godów Opatowskich '' konkursu plastycznego , którego celem jest kultywowanie plastyki obrzędowej . Przedmiotem konkursu były szopki , gwiazdy i turonie oraz prace malarskie i rysunkowe o tematyce kolędniczej . Do konkursu wpłynęło łącznie 86 prac w tym 20 szopek , 62 prace malarskie i rysunkowe , 4 gwiazdy . Komisja artystyczna w składzie : Beata Piątek , Renata Zybała i Grażyna Szemraj postanowiła nagrodzić 31 prac plastycznych z podziałem na kategorie wiekowe uczestników . W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie z : Szkoły Podstawowej w Sadowiu , Szkoły Podstawowej w Kobylanach , z Zespołu Publicznych Szkół w Iwaniskach , Szkoły Podstawowej w Biskupicach , Publicznego Gimnazjum w Iwaniskach , Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sadowiu , ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Jałowęsach , Warsztatu Terapii Zajęciowej przy DPS w Zochcinku.

"Konkurs plastyczny na szopki i akcesoria kolednicze"

                             Styczeń 2013