"Andrzejki" 29.11.13 r. ...

W kawiarni Gwarek Opatowskiego Ośrodka Kultury w Opatowie odbyły się Zaduszki Tischnerowskie z udziałem brata księdza, Kazimierza Tischnera oraz Wojciecha Bonowicza, autora książki i duchownym. Artykuły premium Rodzina państwa Torzewskich w komplecie: Marek Torzewski w towarzystwie swoich dwóch ukochanych kobiet – żony Barbary i córki Agaty. artykuł premiumSłynny tenor Marek Torzewski: - Nie chcę być trendy Tomasz Raczyński po wypadku jeszcze na oddziale ratunkowym artykuł premiumTomasz Raczyński miał poważny wypadek na rowerze. Przegląd wydarzeń towarzyskich Spotkanie było połączone z projekcją filmu dokumentalnego Gdzie ja idę, wy kiedyś pójdziecie... Misterium wielkanocne według ks. Józefa Tischnera w reżyserii Winfrieda Spinlera (TVP 2001). Rozważania zarejestrowano wiosną 1996 roku w Łopusznej, Jurgowie i w schronisku na Hali Ornak. "Jest jakiś taki moment w życiu człowieka, w którym Bóg wypuszcza człowieka z rąk i pozwala mu lecieć w jakąś tajemniczą przepaść” – mówi w produkcji narrator, ksiądz Tischner o nieuchronnym momencie w życiu każdego człowieka – śmierci. Film jest przejmujący, porusza tematy trudne, o których nie zawsze chce się myśleć lecz z którymi prędzej czy później przyjdzie się zmierzyć każdemu człowiekowi. Można powiedzieć, że ksiądz Józef Tischner zdobył popularność dzięki połączeniu przemyśleń filozoficznych z góralskim poczuciem humoru. Nietrudno zauważyć też jego talent gawędziarski i charyzmę. Jest on postacią, która wychodziła ludziom naprzeciw, przyciągała ich do Kościoła, a zarazem do Boga. Tłumaczył prostymi słowami coś, czego nie rozumieli, co było dla nich zbyt trudne. Sam o sobie powiedział, że czuje się bardziej filozofem niż księdzem. Na spotkaniu obecny był Kazimierz Tischner, brat księdza, który tak o nim mówi: "... na łożu śmierci poprosił mnie o kartkę. Napisał, żebym wziął jego strój góralski i kontynuował to, co on zaczął (...) cały czas czuję jego obecność, czuje, że moimi działaniami kieruje właśnie on. Tak było, kiedy zakładaliśmy Stowarzyszenie Drogami Tischnera, kiedy powstawała Rodzina Szkół Tischnerowskich...” . Kazimierzowi towarzyszył Wojciech Bonowicz, biograf księdza Tischnera, poeta, publicysta, dziennikarz. Za biografię księdza Tischnera nominowano go w 2001 roku do Nagrody Literackiej NIKE. Goście opowiadali w sposób wzruszający i żartobliwy o całym życiu księdza Józefa Tischnera, od jego urodzin, aż po śmierć. Podczas spotkania można było kupić książki poświęcone księdzu Tischnerowi z dedykacjami autora. Książki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Spotkaniu towarzyszyła miła i rodzinna atmosfera

                       "Zaduszki Tischnerowskie" 28.11.2013 r.

"Jak wielki Jest Bóg"- pod taką nazwą 24 listopada 2013 r. odbył się w Klasztorze O O. Bernardynów niezwykły koncert pieśni religijnych. Licznie zgromadzonych wiernych przywitał gwardian klasztoru Ojciec Tacjan Mróz. W koncercie brały udział dzieci oraz młodzież przygotowane przez: Magdalenę Szemraj (Studio Piosenki przy OOK w Opatowie)oraz Ewę Jasińską (Samorządowy Zespół Szkół Nr 1 w Opatowie). Akompaniował kwartet muzyczny działający przy OOK w Opatowie pod kierunkiem Pawła Żerdeckiego. Pięknie wyśpiewane i wypowiedziane na chwałę Boga słowa dostarczyły publiczności wielu wzruszeń. Duża frekwencja i pozytywny odbiór pokazały, że takich wydarzeń potrzeba w naszym mieście więcej. Wydarzenia takie jak te są szczególnie ważne, w czasach w których mamy coraz mniej okazji do rozmyślań nad Stwórcą, kiedy nawet sztuka, która niegdyś służyła tylko Bogu, staje się coraz bardziej zeświecczona. Wspaniały dobór tekstów i utworów dopełnił całości. Krótkiego podsumowania koncertu dokonał O.Tacjan Mróz, który zwrócił uwagę na wielkie talenty podopiecznych i instruktorów. Organizatorami imprezy był: Opatowski Ośrodek Kultury i Samorządowy Zespół Szkół Nr 1.

        Koncert Pieśni Religijnych "Jak Wielki Jest Bóg" 24.11.13 r.

Dnia 23 listopada 2013 r. o godz. 16:00 w kawiarni "Gwarek" Opatowskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość dekoracji Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podczas uroczystości głos zabrali: Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowie Tomasz Staniek. Jubilaci, którzy zostali udekorowani: Zofia i Marian Borzęccy, Kazimiera i Józef Chlebni, Jadwiga i Józef Domagała, Janina i Jan Grzyb, Marianna i Stanisław Kowalscy, Zofia i Stefan Siuda, Wanda i Jerzy Słapczyńscy, Stanisława i Bronisław Stefańscy, Leokadia i Stanisław Zwierzyk. Po otrzymaniu medali wszyscy wznieśli wspólny toast, a następnie obejrzeli i wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez działające przy Opatowskim Ośrodku Kultury w Opatowie: sekcję teatralną dziecięcą i młodzieżową oraz Studio Piosenki. Piękne wiersze i piosenki doskonale wpasowujące się w klimat uroczystości bardzo wzruszyły honorowych gości wieczoru i sprawiły, że poczuli się oni naprawdę docenieni. Na zakończenie wystąpiła Opatowska Kapela Biesiadna z wiązanką piosenek z czasów młodości jubilatów również działająca przy Opatowskim Ośrodku Kultury. Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. W przygotowanie programu artystycznego zaangażowani byli instruktorzy: Dorota Jopek, Edyta Gwoździk, Magdalena Szemraj, Paweł Żerdecki.

        "Uroczystośc 50-lecia pożycia par małżeńskich" 23.11.13 r.

Dnia 23 listopada 2013r. o godz. 9:00 odbyło się uroczyste otwarcie Centrum handlowego "Polo Market" w Opatowie. Uczestniczyła w nim Opatowska Orkiestra Dęta im. Józefa Grudnia działająca przy Opatowskim Ośrodku Kultury w Opatowie.

Opatowska Orkiestra Dęta im. Józefa Grudnia przy OOK podczas otwarcia centrum handlowego 23.11.13 r.

Główne uroczystości w Opatowie z udziałem władz samorządowych rozpoczęły się o godzinie 12:00 Mszą Świętą za Ojczyznę w Kolegiacie Św. Marcina biskupa. Mszy Św. przewodniczył ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz. Po mszy korowód pocztów sztandarowych, władz wojewódzkich, gminnych i powiatowych oraz delegacje instytucji, firm i zakładów pracy prowadzony przez Opatowską Orkiestrę Dętą im. Józefa Grudnia udał się na opatowski rynek, gdzie przed pomnikiem mjr Topora Zwierzdowskiego nastąpiła dalsza część uroczystości. Głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki oraz Kazimierz Kotowski Marszałek woj. św. Następnie delegacje złożyły wieńce przed pomnikiem mjr Topora Zwierzdowskiego. Na rynku mieszkańcy podziwiali także pokaz musztry uczniów Niepublicznego Technikum w Opatowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. O godzinie 17:00 w Opatowskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert pieśni patriotycznych - wystąpią młodzież działająca w ośrodku kultury oraz chór nauczycielski "Coro Cantorum".

"Obchody 95-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Opatowie"

Niezwykłe widowisko patriotyczne "Ta, co nie zginęła" zostało zaprezentowane mieszkańcom Opatowa w Sali Widowiskowej Opatowskiego Ośrodka Kultury 11 listopada 2013r. Przedstawienie to było efektem pracy dzieci i młodzieży przygotowywanych pod czujnym okiem instruktorów: Pani Edyty Gwoździk, Pani Doroty Jopek, Pani Magdaleny Szemraj, Pana Romana Dulnego oraz Pana Pawła Żerdeckiego. Widzowie, którzy tego dnia tłumnie wypełnili salę OOK mogli uczestniczyć w bardzo refleksyjnym programie nawiązującym do przeszłości naszej Ojczyzny, czasu niewoli, walk powstańczych i odzyskania wolności. Święto Niepodległości stało się dla młodych widzów doskonała okazją do pokazania pięknej postawy patriotycznej, szacunku wobec historii i bohaterów narodowych. Pełne symboli sceny ukazujące zaborców atakujących Polskę oraz przybycie anioła wieszczącego wolność, wywołały ogromne wzruszenie u publiczności. Wspaniałą scenografia przygotowana przez Panią Beatę Piątek, a także muzyka wykonana przez Małą Orkiestrę Symfoniczną dopełniły całości. Bardzo ważnym elementem tego widowiska było połączenie artystów z różnych grup wiekowych. Na scenie występowały osoby dorosłe, młodzież i małe dzieci. Przepiękne wokalne i recytatorskie wykonania utworów mówiących o miłości do Ojczyzny, odwadze naszych rodaków i dążeniach do wolności zyskały wielkie uznanie widzów. Nauczycielski Chór "Coro Cantorum" z Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim istnieje już ponad dwadzieścia lat. Tego wieczoru w Opatowie zaśpiewał pod dyrekcją Pani Ewy Goworowskiej kilkanaście utworów, w tym: "Bogarodzica", "Moja piosenka", "Maki", "Suita ułańska", "Taki kraj", "Pytasz mnie", "Nadzieja". Ten wspaniały koncert prowadziła Pani Małgorzata Malinowska(prezes chóru). Opuszczający mury domu kultury widzowie nie kryli swego wzruszenia i podziwu dla tak znakomitego przedsięwzięcia, które mogli tego wieczoru podziwiać.

"Obchody 95-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Opatowie"

Sekcja Taneczna Opatowskiego Ośrodka Kultury w dniu 10.11.2013r. miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach tanecznych, które prowadziła Pani Anna Głogowska, tancerka programu "Taniec z Gwiazdami", wielokrotna finalistka Mistrzostw Świata i Europy w tańcu towarzyskim, a obecnie współprowadząca program "Got to Dance". Warsztaty odbywały się na sali gimnastycznej Samorządowego Zespołu Szkół Nr 2 w Opatowie przy ul. Kopernika. W zajęciach wzięło udział 40 osób w trzech grupach wiekowych. Pani Głogowska swoim profesjonalizmem i przesympatycznym usposobieniem ujęła wszystkich uczestników warsztatów, co pozostawi w nas wspaniałe wspomnienia. Organizatorem warsztatów był Opatowski Ośrodek Kultury w Opatowie.

              "Warsztaty taneczne z Anną Głogowska" 10.11.13r.

W niedzielę, dnia 10 listopada br. o godz. 12:00 w sali widowiskowej OOK rozpoczęła się konferencja naukowa pt. "Tradycje administracyjne i samorządowe Opatowa". Prelegenci z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wygłosili referaty na temat dziejów Opatowa. Konferencję poprowadził dr Radosław Kubicki (UJK Kielce),który powitał obecnych na sali: Kazimierza Kotowskiego- członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, ks. dr Waldemara Gałązkę z Instytutu Teologicznego im. bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu, dr Kazimierza Sztabę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, mgr Dariusza Kalinę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Irenę Szczepańską wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, Waldemara Węglewicza - Dyrektora Biblioteki Publicznej w Opatowie. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki, który powitał wszystkich obecnych, zaproszonych gości i mieszkańców Opatowa. W konferencji udział wzięli prelegenci: mgr Paweł Paciorek ("Problemy polityczne i gospodarcze województwa sandomierskiego w świetle instrukcji sejmiku opatowskiego z lat 1764-1792") dr Radosław Kubicki ("Urząd gubernatora opatowskiego"), dr Szymon Kazusek ("Znaczenie gospodarcze Opatowa na mapie administracyjnej dawnego województwa sandomierskiego") ,mgr Dariusz Kalina ("Dzwony opatowskie") ,mgr Wiktor Węglewicz ("Zarys dziejów Szkoły Elementarnej w Opatowie w latach 1818 - 1864").Po wygłoszonych referatach głos zabrali: Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki i Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski. Konferencja naukowa odbyła się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa i Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. dr hab. Jacka Semaniaka. Organizatorami byli: Burmistrz Miasta i Gminy Opatów, Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowie oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej w Opatowie. Za obsługę nagłośnieniowo-oświetleniową konferencji odpowiadał Opatowski Ośrodek Kultury w Opatowie.

Konferencja naukowa pt. "Tradycje administracyjne i samorządowe Opatowa" 10.11.2013r.

                               Listopad 2013