Dnia 27 lutego do OOK zawitał Warszawski Teatr Edukacyjny z przedstawieniem "Tajemnice Jarzębinki". W tym niezwykle malowniczym widowisku występuje pięciu aktorów scen warszawskich. Autorem scenariusza i reżyserem jest Wojciech Banaś. Kompozytorem muzyki: Aleksander Musiałowski. Akcja spektaklu rozgrywa się w lesie zamieszkałym przez skrzaty: Grabka, Świerczka i Jarzębinkę oraz inne leśne stworzenia: Przekorka, Porządek, węża Chaosa. Problem w zagajniku pojawia się po przypadkowym zniszczeniu Księgi Wiedzy. Jeśli nie uda się jej szybko odtworzyć, zginie Porządek, a światem będzie rządził Chaos. Jak każde przedstawienie oprócz dużej dawki zabawy niesie ze sobą również walory edukacyjne: uczy, że należy być prawdomównym, nie trzymać wszystkiego w tajemnicy, bo tak wiele niebezpieczeństw niesie ze sobą codzienność. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych, ale i dorosły widz z pewnością nie będzie się na nim nudził. Piękna scenografia i stroje utrzymane w wesołej, żywej kolorystyce dopełniają całości.

"Tajemnice Jarzębinki" Warszawski Teatr       Edukacyjny 27.02.13r.

Dnia 26 lutego w sali widowiskowej OOK o godzinie 11:00 odbył się spektakl pt. "Czarodziejska kraina" z udziałem aktorów: Janiny Borońskiej-Łągwy i Andrzeja Łągwy, prywatnie małżeństwa. Widowisko po raz pierwszy zostało wystawione w 2002r. Autorką scenariusza i tekstów piosenek oraz reżyserem spektaklu jest Pani Borońska- Łągwa. Muzykę napisał znany z zespołu "Ich Troje" Jacek Łągwa, syn pary aktorskiej. Pomysł stworzenia "Czarodziejskiej krainy" powstał podczas popularności książki i filmu "Harry Potter". Dlatego w spektaklu występują czarodzieje, gadająca książka, księżniczka, książę, król zaczarowanej krainy, żaba i latające pióro. Jednak fabuła nie opowiada o szkole magii Hogwarcie, a o najbardziej magicznym miejscu na ziemi: teatrze. Jego magia polega na tym, że jest wykreowany od podstaw przez ludzi. Ponadto do tytułowej "Czarodziejskiej krainy" może wejść każdy widz i ją współtworzyć. Tak było i tym razem w Opatowie. Dzieci świetnie się bawiły, a na koniec każda z grup pozowała razem z Panią Iną do pamiątkowego zdjęcia na tle ręcznie wykonanej bajkowej scenografii. Były to kolejne odwiedziny Państwa Łągwów na scenie OOK. Mamy nadzieję, że nie ostatnie.

"Czarodziejska kraina" "Żyj w trzeźwości i bez przemocy w rodzinie" 26.02.13r

Dnia 21 lutego odbyły się obchody 149 rocznicy Bitwy Opatowskiej oraz 150 rocznicy Powstania Styczniowego. O godz. 12:00 przedstawiciele instytucji Opatowa i gminy Opatów złożyli wiązanki przed pomnikiem mjr Ludwika "Topora" Zwierzdowskiego: Kazimierz Kotowski -członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Mieczysław Kasiński członek Zarządu Okręgu Ogólnopolskiego Związku Batalionów Chłopskich w Kielcach oraz ppłk Jan Sałek wiceprezes Zarządu Okręgu Ogólnopolskiego Związku Batalionów Chłopskich w Kielcach, Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki i przewodniczący Rady Miasta w Opatowie Tomasz Staniek, Okręg Prawa i Sprawiedliwości w Opatowie oraz Klub Gazety Polskiej, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej - wiceprezes Irena Szczepańska, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie - komendant powiatowy mł. bryg. Grzegorz Szewczyk, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opatowie, Niepubliczne Technikum w Opatowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Zespół szkół nr 1 w Opatowie - klasy mundurowe, Komenda Hufca ZHP Opatów, Samorządowy Zespół Szkół nr 2 w Opatowie - dr Krzysztof Skowron, Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego w Opatowie, Szkoła Podstawowa im, Jana Pawła II w Kobylanach, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Opatowie, Samorządowy Zespół Szkół nr 1 w Opatowie. Był to gest czci dla poległych żołnierzy powstania styczniowego i bitwy opatowskiej. Delegacje powitała wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej Pani Irena Szczepańska. Podczas przemówienia podkreśliła wagę bohaterstwa Polaków walczących o wolność ojczyzny. Złożenie symbolicznych kwiatów pamięci poprzedziło odegranie hymnu narodowego przez Opatowską Orkiestrę Dętą im. Józefa Grudnia. Dalsza część uroczystości odbywała się w sali widowiskowej OOK. Było to przedstawienie pt."Bitwa Opatowska" przygotowane przez Panie: Dorotę Jopek oraz Annę Kotkowską. Dzięki temu programowi każdy widz dowiedział się wiele o historii naszego miasta w poetyckim słowie przybliżona została sylwetka bohaterskiego mjr Ludwika, historia jego walki i śmierci za naszą wolność. Następnie odbyła się projekcja filmu "Wierna rzeka". Ta ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego doskonale wpasowała się w klimat uroczystości, bowiem w zamyśle autora była obrazem ducha Polski w XIX wieku -przedstawieniem walk wolnościowych i przemian, jakie dokonywały się w tym czasie w społeczeństwie polskim. W uroczystościach udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Staniek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, Członek Zarządu Okręgu Ogólnopolskiego Związku Batalionów Chłopskich w Kielcach Mieczysław Kasiński, Pełnomocnik Zarządu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Karol Fijałkowski, Wiceprezes Zarządu Okręgu Ogólnopolskiego Związku Batalionów Chłopskich w Kielcach Ppłk Jan Sałek, Marian Bielec -Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

OBCHODY 149 ROCZNICY BITWY OPATOWSKIEJ ORAZ 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO Opatów, 21 lutego 2013r.

Codziennie w godzinach 12:00-20:00 można nieodpłatnie skorzystać z jednego z dziesięciu komputerów z łączem internetowym w sali nr 17 na pierwszym piętrze Opatowskiego Ośrodka Kultury.Zapisy w sali nr 10 (administracja

PRACOWNIA KOMPUTEROWA KAWIARENKA INTERNETOWA

Dnia 17 lutego o godz. 18:00 w Kolegiacie p.w. św. Marcina w Opatowie odbył się występ zespołu Noro Lim, zatytułowany "Idziemy za Tobą". Artyści, prezentujący twórczość z pogranicza poezji śpiewanej i muzyki klasycznej przedstawili unikalny zestaw pieśni, z których każda była ilustracją poszczególnych Stacji Męki Pańskiej. Utwory, wykonywane przez dwoje wokalistów - Ewę Aksamovic (autorka tektów) i Rafała Alickiego (kompozytor), przy akompaniamencie klasycznych instrumentów wzbogacał pokaz obrazów, przedstawiających Stacje Drogi Krzyżowej, autorstwa Pana Rafała. Publiczność miała okazję przeżyć wyjątkowy wieczór i w atmosferze wielkopostnych refleksji wspominać Drogę Krzyżową Zbawiciela, odnosząc ją do czasów współczesnych i do samych siebie. Koncert odbył się dzięki zaangażowaniu i finansowemu wsparciu przedstawicieli władz naszego miasta: Pana Burmistrza Andrzeja Chanieckiego i Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Stańka.

NORO LIM muzyczno-poetyckie rozważania Drogi Krzyżowej "Idziemy za Tobą" Opatów, 17 lutego 2013r.

Jowita Krysa-Skuza, Daniel Skuza - mieszkają w Ostrowcu Św. gdzie tworzą swoją sztukę, wyrażając ją za pośrednictwem malarstwa sztalugowego. Swoje malarskie koncepcje realizują prawie całkowicie w technice malarstwa olejnego. Jowita ukończyła wydział sztuki na Politechnice Radomskiej uzyskując dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. H. Hoffmana, aneks z grafiki projektowej u prof. J. Zduniewskiego. Najlepiej czuje się w tematyce malarstwa abstrakcyjnego. Obrazy te odznaczają się indywidualnością i mocą pobudzania ludzkiej wyobraźni, pozwalają oglądającemu stać się aktywnym odbiorcą sztuki. Daniel malarz-samouk. Uprawia rodzaj malarstwa przedstawieniowego ale nie pozbawionego indywidualności i świeżego spojrzenia. W obrazach tych można znaleźć głównie przedstawienia kwiatów. Jednym z głównych elementów kształtujących naszą wrażliwość artystyczną są piesze wycieczki po obszarze Gór Świętokrzyskich. Urzekające lasy jodłowo-bukowe, zakątki ukazujące malowniczą architekturę wsi i miasteczek oraz miejscowy folklor dają niezliczoną ilość bezcennych inspiracji i wrażeń, których echo można odnaleźć w obrazach.

Jowita Krysa-Skuza, Daniel Skuza wernisaż wystawy Opatów, 15 lutego 2013r.

OPATOWSKA ORKIESTRA DĘTA W KLASZTORZE O O BERNARDYNÓW ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO -MATKI BOŻEJ GROMNICZNEJ Opatów 2 lutego 2013r.

OPATOWSKA ORKIESTRA DĘTA

Wernisaż wystawy "Opatów DO KWADRATU" rozpoczął się o godz. 18:00 w kawiarni "Gwarek". Na wernisażu pojawiło się kilku artystów z Opatowskiej Grupy Fotograficznej. Jak powiedział Jarosław Czub tematyka wystawy jest tylko z pozoru łatwa do wykonania. Każde ze zdjęć jest wykadrowane do kwadratu. Tym razem członkowie OGF chcieli pokazać nasze miasto z innej strony, sfotografować miejsca w Opatowie zapomniane, zmusić widza i samych siebie do myślenia. Na wystawie zobaczymy prace czterech osób. Do grupy tym razem dołączył Tadeusz Nakielny. Jarosław Czub już teraz zaprosił na kolejną wystawę. Ta będzie czynna do 15 lutego 2013r. Opatowska Grupa Fotograficzna powstała z inicjatywy trzech przyjaciół - pasjonatów fotografii Daniela Kordosa, Jarosława Czuba i Huberta Dziadczykowskiego. Z założenia Grupa ma krzewić pasję fotograficzną wśród młodzieży i dorosłych oraz promować region poprzez fotografię.

WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII OPATOWSKA GRUPA FOTOGRAFICZNA "OPATÓW DO KWADRATU" Opatów 1 lutego 2013r.

CZYTAJ

                                  Luty 2013