UDZIAŁ OPATOWSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ IM.JÓZEFA GRUDNIA W UROCZYSTOŚCI NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ 30.05.2013r.

Po blisko miesiącu od premiery na scenie Opatowskiego Ośrodka Kultury, jeszcze dwukrotnie mogliśmy zobaczyć spektakl "Moralność Pani Dulskiej" przygotowany przez Grupę Teatralną działającą przy Opatowskim Ośrodku Kultury. Adaptacja sztuki Gabrieli Zapolskiej została zaprezentowana 28 maja br. w sali widowiskowej O.O.K. o godz. 10:00 i 12:00. Pani Edyta Gwoździk przez kilka miesięcy pracowała wraz z młodzieżą nad przedstawieniem. Oprócz zapamiętania tekstu i poszczególnych scen sztuki, młodzież zapoznawała się sukcesywnie z techniką emisji głosu, ruchu scenicznego i pantomimy. Każde zajęcia rozpoczynały się ćwiczeniami dykcji i odpowiedniej wymowy. Akcja "Moralności Pani Dulskiej" rozgrywa się w mieszczańskiej rodzinie, której głową jest Pani Aniela -żona Felicjana i matka trójki dzieci. Przy okazji zdarzeń z ich życia przyglądamy się moralności mieszczańskiej, a raczej jej złym stronom: zakłamaniu, dwulicowości i negatywnemu wpływowi pieniądza. Skłania to do przemyśleń, jednak zgodnie z podtytułem: "Tragifarsa kołtuńska" odnajdziemy tu także wiele elementów komicznych. Spektakl nie stracił nic ze swej aktualności. W magiczny sposób przeniósł w nasze czasy problemy, które Zapolska dostrzegła sto lat temu. Była to także bardzo ciekawa lekcja na której żaden z uczniów z pewnością się nie nudził. Przepiękne stroje i scenografia nawiązywały do stylu epoki, stąd eleganckie suknie do ziemi, szydełkowane serwety, obrazy w złotych ramach, imitacja pieca kaflowego. Zapewne nawet tym, którzy nie przepadają za lekturami szkolnymi przedstawienie przypadło do gustu, ze względu na wartką akcję i znakomitą grę aktorów. Po raz kolejny widzowie byli zachwyceni spektaklem.

SPEKTAKL "MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ" 28.05.2013

Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem "W hołdzie bł. Janowi Pawłowi II". Kulminacyjnym punktem uroczystości była Msza św. odprawiana przy akompaniamencie wszystkich muzyków. Eucharystii przewodniczył ks. bp Józef Zawitkowski z diecezji łowickiej. Wspólny koncert rozpoczął się o godzinie 17:00. Opatowska Orkiestra Dęta wykonała wtedy na schodach katedry min. Hymn Polski, Hymn Watykanu, Apel Jasnogórski, Rotę i utwory: "Janie Pawle Teraz Przyjdź", "O Boże Mój", "Modlitwa o Pokój", "Budujemy Kościół Boży", "Abba Ojcze", "Wysoka katedra", "Laudate Dominum", oraz ulubioną przez papieża Polaka "Barkę". Zlot został zorganizowany przez: Polski Związek Chórów i Orkiestr, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym. W tym roku wzięło w nim udział około pięciu tysięcy muzyków z całej Polski. Po raz pierwszy spotkanie takie miało miejsce w 2005 roku i odbywa się cyklicznie co dwa lata. Cieszymy się, że nasza opatowska Orkiestra Dęta mogła wziąć w nim udział.

UDZIAŁ OPATOWSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ W V OGÓLNOPOLSKIM ZLOCIE CHÓRÓW I ORKIESTR W LICHENIU 25.05.2013r.

Dnia 24 maja br. w sali widowiskowej O.O.K. o godzinie 17:00 odbył się uroczysty koncert na cześć naszych mam. Ponad godzinny program obfitował w wiele atrakcji. W jego organizację zaangażowały się sekcje Opatowskiego Ośrodka Kultury: Sekcja Taneczna przygotowana przez Pana Romana Dulnego, Sekcja Teatralna- pod kierunkiem Pani Edyty Gwoździk oraz Studio Piosenki - przygotowane przez Panią Magdalenę Szemraj. Podczas bogatego programu artystycznego mamy mogły podziwiać występujące dzieci w tańcach np. walcu angielskim, walcu wiedeńskim oraz w układzie tańca nowoczesnego do utworu "Thriller" Jackson'a . Nie zabrakło również innych dynamicznych akcentów tanecznych. Solistki ze Studia Piosenki zaprezentowały repertuar, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. "Pełny luz kochana mamo", "Angels" autorstwa Robbie'go Williams'a, znana i lubiana wśród solistów występujących w konkursach piosenki "Halleluja" oraz monumentalny "Skyfall", kojarzący się oczywiście z najnowszą ekranizacją przygód Jamesa Bonda - oto niektóre propozycje wokalne tego wieczoru. Mamy usłyszały także wiele wzruszających wierszy, które podkreśliły jak ważnymi osobami są w naszym życiu. Po tym piątkowym wieczorze każda z nich z pewnością poczuła się doceniona. Uroczysty koncert zaszczycił obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki wraz z małżonką. Na zakończenie dyrektor O.O.K. Andrzej Klimont serdecznie podziękował wszystkim zaangażowanym w pracę nad organizacją imprezy.

                                 "DZIEŃ MATKI" 24.05.2013

Dnia 23 maja br. w sali widowiskowej O.O.K. się eliminacje powiatowe przeglądu "Małych form teatralnych". Patronat nad przeglądem objął Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Do eliminacji z terenu powiatu opatowskiego zgłosiły się szkoły z Włostowa, Iwanisk oraz Wojciechowic. Poprzez język teatru dzieci i młodzież pokazały nam jak zdrowo i bezpiecznie żyć, jak umieć właściwie zachować się w każdej sytuacji, a ponadto nauczyły widzów, aby stronić od niebezpieczeństw nałogów. A ponieważ "Małe Formy Teatralne" miały charakter konkursu, jury wyłoniło zwycięzców: III miejsce - szkoła z Wojciechowic II miejsce - szkoła z Włostowa I miejsce - szkoła z Iwanisk Obsługę nagłośnieniowo-oświetleniową zapewniła sekcja gospodarczo-techniczna Opatowskiego Ośrodka Kultury.

ELIMINACJE POWIATOWE PRZEGLĄDU "MAŁYCH FORM TEATRALNYCH" 23.05.2013r.

PSE NARODOWY TEATR EDUKACJI IM.ADAMA MICKIEWICZA WROCŁAW 21.05.2013r.

Wspaniałe widowisko "Żeby Polska była Polską" zostało zaprezentowane przez Grupę Teatralną z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie na scenie Opatowskiego Ośrodka Kultury. Program został przygotowany przez p. Edytę Gwoździk w ramach XVI edycji Festiwalu Eutrapelia. "Dla uczniów naszej szkoły był to jubileusz, ponieważ właśnie w tym roku przypadła 10 rocznica uczestnictwa ZS Nr 1 w tym festiwalu"- powiedziała Edyta Gwoździk. Młodzież w uroczystych strojach, a także w kostiumach historycznych zaprezentowała wiersze polskich poetów o miłości do ojczyzny, o obowiązkach wobec niej o szacunku do rodzinnych stron i do drugiego człowieka, o znaczeniu obecności Boga w naszym życiu. Niezwykłe wykonanie pieśni "Miejcie nadzieję" przez Krystiana Łatę, poruszyło wszystkich zgromadzonych w Sali OOK. Widzowie usłyszeli także pieśni patriotyczne w wokalnym i instrumentalnym wykonaniu Magdaleny Stępień, Dominiki Krali, Sary Moniewskiej, Dominika Feldmana i Michała Kozłowskiego. Ciekawym akcentem patriotycznym był polonez wykonany przez Grupę Taneczną z ZS Nr 1 prowadzoną przez p. Monikę Masternak. Młodzież w strojach z "Księstwa Warszawskiego" z dumą zaprezentowała nasz narodowy taniec. Bardzo wzruszająca była recytacja fragmentu "Kwiatów polskich" w wykonaniu Andrzeja Raczyńskiego, który w stroju XIX wiecznego oficera z biało- czerwonym kotylionem stanął wśród reszty wykonawców. Całości widowiska dopełniła muzyka Fryderyka Szopena, prezentacja multimedialna "Polska- moja ojczyzna. Jestem patriotą", biało- czerwona tkanina okalająca scenę i uczennice w strojach o barwach narodowych tworzące żywą flagę. Przybyli na widowisko uczniowie i ich nauczyciele, dyrekcja ZS Nr 1 w Opatowie oraz przybyli goście stanowiący Kapitułę Festiwalu Eutraperia nie kryli swego podziwu dla wykonawców i wzruszenia. Pani dyrektor Jolanta Gubernat wyraziła swój zachwyt dla niezwykłej lekcji patriotyzmu, talentu młodzieży, która wspaniale zaprezentowała się w przedstawieniu "Żeby Polska była Polską", dając świadectwo jak religijność i patriotyzm odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Wśród recytatorów byli: Sylwia Dulna, Ewelina Skuza, Ewa Szafrańska, Olimpia Rusak, Michał Kozłowski, Sara Moniewska, Magdalena Stępień, Andrzej Raczyński, Mateusz Firmanty, Grzegorz Włodarczyk, Bartosz Zieliński, Jakub Tenderenda.

              EUTRAPELIA WIELKI MANIFEST PATRIOTYZMU

W dniu 12 maja 2013r w sali widowiskowej Opatowskiego Ośrodka Kultury o godz. 16:00 odbyła się impreza pod hasłem "Cudownych rodziców mam". Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy i Dnia Ojca z najlepszymi życzeniami w programie słowno-muzycznym wystąpiły dzieci z sekcji teatralno-recytatorskiej i Studia Piosenki Opatowskiego Ośrodka Kultury: Al Kantar Sara Andzel Paulina Andzel Karolina Bara Dorota Banaś Szymon Bełczowska Klaudia Czerwik Julia Grabarczyk Zuzanna Hołody Amelia Iskra Julia Kaczmarczyk Monika Kołodziej Alicja Malińska Natalia Maziarz Klaudia Maziarz Patryk Pyszczek Natalia Skuza Aleksandra Stajniak Kamila Trytko Amelia Wicha Aleksandra Wielgus Aleksandra Wiśniewska Zuzanna Wit Magdalena Wożniak Mateusz Wójcik Aleksandra Wójcik Martyna

PROGRAM SŁOWNO-MUZYCZNY P.T. "CUDOWNYCH RODZICÓW MAM" 12.05.13r.

12 maja 2013r. na terenie Szkoły Podstawowej w Kleczanowie odbyły się obchody 80-lecia OSP w Kleczanowie połączone z Majówką Kleczanów 2013.W uroczystościach udział wzięła Opatowska Orkiestra Dęta im. Józefa Grudnia przy OOK w Opatowie.

Udział Opatowskiej Orkiestry Dętej w Obchodach 80-lecia OSP w Kleczanowie połączonych z Majówką Kleczanów 2013r.

PREZES PiS PREMIER JAROSŁAW KACZYŃSKI W OPATOWIE 11.05.13r. .

30-LECIE ZESPOŁU TEATRALNO-OBRZĘDOWEGO "STREFIEŃ" 11.05.2013r.

Dnia 10 maja br. w sali widowiskowej odbyły się dwa spektakle zaprezentowane przez Teatr Młodego Widza z Wolimierza. Uczestniczyły w nich dzieci ze szkół opatowskich i okolic. Było to przedstawienie inspirowane przygodami Wilka i Zająca. Ta rosyjska kreskówka, popularna także w Polsce, opowiada o przygodach Wilka, który próbuje dopaść sympatycznego Zająca. W tym przypadku animacja została przetworzona na język teatru. Jak zwykle w przypadku przedstawień teatralnych dzieci bawiły się ucząc .Morałem tej bajki jest, że prawdziwa siła nie kryje się w przemocy, muskułach i wielkości, a w bystrości, kulturze osobistej i dużej wiedzy. Opowieść akcentuje siłę przyjaźni i współpracy. Uczy, że nieraz trzeba odrzucić animozje. Teatr Młodego Widza tworzą utalentowane, ambitne osoby, mogliśmy więc podziwiać wirtuozerię gry aktorskiej.

TEATR MŁODEGO WIDZA Z WOLIMIERZA "JA CIĘ JESZCZE ZŁAPIĘ" 10.05.2013r.