W minioną sobotę w Opatowie przy Samorządowym Zespole Szkół nr 1 rozegrany został II Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Opatów, w którym udział wzięło czternaście par. W zawodach siatkówki plażowej grupa męska zwyciężyła para z opatowa Patryk Dulny - Krystian Gondek. Drugie miejsce zajęła również opatowska ekipa w składzie Damian Kadela - Tomasz Skwirowski, trzecie duet z Gminy Lipnik Wojciech Głodek - Tomasz Dziama. W grupie żeńskiej zwyciężyła para z opatowa Emilia Polak - Iza Wrzołek. Drugie miejsce zajęła również opatowska ekipa w składzie Sylwia Ścibisz - Justyna Czeczot, trzecie miejsce wywalczył duet w składzie Agata Pustuła - Wiktoria Łukawska. Turniej stał na bardzo dobrym poziomie. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem i na pewno będziemy chcieli zorganizować je ponownie w przyszłym roku jak powiedział Paweł Fraszczyk współorganizator zawodów. Podczas tegorocznego II Pikniku Sportowego rozegrane zostały także zawody w Łucznictwie Tradycyjnym, - w których zwyciężyła Katarzyna Surma oraz rozegrane zostały rozgrywki szachowe, w których zwyciężył Jacek Szal. Organizatorami zawodów sportowych byli Opatowski Klub Sportowy - Sekcja Piłki Siatkowej, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Opatowskiej, Hufiec Rycerstwa Opatowskiego oraz Opatowski Ośrodek Kultury,który zapewnił obsługę nagłośnieniową imprezy.

II Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Opatów 27.08.2013r.

Dzisiaj w Opatowskim Ośrodku Kultury odbyła się narada dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych inaugurująca rok szkolny 2013/2014. Podczas spotkania zostały przedstawione wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2012/2013, kierunki polityki oświatowej państwa oraz plan nadzoru pedagogicznego na nowy rok szkolny. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł.

SPOTKANIE DYREKTORÓW PLACÓWEK OŚWIATOWYCH INAUGURUJĄCE ROK SZKOLNY 2013/2014r. 27.08.2013r.

Dnia 25 sierpnia br. o godz. 11:30 rozpoczęły się uroczystości dożynek parafialnych w Opatowie. Uczestniczyła w nich Kapela Ludowa działająca przy OOK. Wieńce uplecione przez artystów z: Jałowęs, Oficjałowa, Czernikowa Karskiego, Czernikowa Opatowskiego, Okaliny, Okaliny Wieś, Marcinkowic, Tomaszowa i Opatowa zostały przeniesione w uroczystym korowodzie z podcieni Urzędu Miasta rynkiem opatowskim do Kolegiaty pw. Świętego Macina z Tours. W bramie powitał rolników proboszcz Ks. Prałat dr Michał Spociński. W słowach przywitania błogosławił rolników pracujących na roli po to, by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego. Powitał władze samorządowe na czele z Panem Burmistrzem Miasta i Gminy Opatów Andrzejem Chanieckim. Podziękował Bogu za dar chleba powszedniego, a ludziom za wieńce uplecione z czci i miłości. Zaprosił uczestników dożynek do Kolegiaty - "Domu Chleba" aby tam złożyli dziękczynienie. Po Mszy Św. odbyła się procesja wokół świątyni, która była symbolem drogi życiowej do Domu Ojca. Następnie nastąpiło przekazanie chleba w ręce gospodarza miasta- Pana Burmistrza Andrzeja Chanieckiego, aby podzielił go między uczestników uroczystości. W słowach uznania Burmistrz podziękował rolnikom za pracę i organizację dożynek."Czcigodni księża, drodzy rolnicy, szanowni Państwo, czas żniw na wsi to stu procentowa mobilność, to wytężona praca, to nadzieja na odpowiednio wysokie ceny (...)Cieszymy się,że tegoroczne plony SA dość wysokie. To od Was wszystko zależy (...) bo przecież Wy dniami i nocami uprawiacie starannie tą ziemię.". Podziękował twórcom wieńców, Staroście Pani Annie Waga oraz Panu Sołtysowi Januszowi Lis za organizację i przekazany bohen chleba i proboszczowi Ks Prałatowi dr Michałowi Spocińskiemu za słowa podczas powitania i Mszy Św. Złożył również serdeczne życzenia rolnikom - zdrowia i determinacji w realizacji planów gospodarczych i osobistych. Proboszcz słowami: "Dzielimy się Chlebem, dzielimy się Niebem. Niech się odmieni oblicze Ziemi. Tej opatowskiej Ziemi" zaprosił wszystkich obecnych do dzielenia się chlebami dożynkowymi.

UDZIAŁ KAPELI LUDOWEJ W UROCZYSTOŚCIACH DOŻYNEK PARAFIALNYCH 25.08.2013r

Dnia 25 sierpnia od godz. 17:00 w rynku opatowskim odbył się kolejny udany piknik rodzinny. Publiczność dopisała, a zabawom nie było końca. Organizatorami ostatniego festynu byli: Opatowski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Region Świętokrzyski. Odbyły się konkursy plastyczne: rysowania kredą na chodniku oraz konkurs na odwzorowanie herbu miasta Opatów. Cały czas czynne było darmowe wesołe miasteczko ze zjeżdżalnią i trampoliną oraz punkt malowania twarzy. Wszyscy chętni mogli także wziąć udział w krótkim kursie tańca przygotowanym przez młodzież. Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki ocenił prace plastyczne dzieci, wszystkie zresztą bardzo mu się podobały. Wręczono masę nagród -słodyczy i zabawek. Studio Piosenki reprezentowały Agata Soja i Patrycja Rozmus. Po raz kolejny podczas wakacji wystąpił Pan Piotr Buchalski przygrywając na Fletni Pana przy akompaniamencie akordeonowym Pana Jerzego Koborskiego. Gościnnie, również na Fletni towarzyszył im Pan Mateusz Baranek. Muzykę taneczną aż do późnych godzin wieczornych zaserwował nam zespół "Vivat" z Sandomierza. Nie obyło się bez bisów, grupa opuściła Opatów grubo po godzinie 21:00, która była godziną zakończenia programu. Już za tydzień pożegnamy wakacje "Świętem Krówki Opatowskiej".

                         PIKNIK RODZINNY 25.08.2013r

Dnia 15 sierpnia br. w rynku po raz kolejny zgromadzili się opatowianie by spędzić miłe popołudnie i wieczór przy dźwiękach muzyki biesiadnej. Tym razem gwiazdą pikniku był zespół "Markens" z Klimontowa w składzie:Magda - vocal,Wojtek - instrumenty klawiszowe, akordeon, vocal, Sławek - gitara, saksofon, trąbka, vocal, Łukasz - gitara bass, akordeon, vocal, Irek - perkusja. Podczas festynu zaprezentowała się także solistka Aleksandra Wicha ze Studia Piosenki OOK. Wielki dmuchaniec, trampolina oraz zgadywanki i zabawy sprawnościowe z nagrodami przyciągnęły najmłodszych mieszkańców Opatowa oraz dzieci, które spędzają tu wakacje u swoich rodzin. Już w najbliższą niedzielę kolejny piknik, a wystąpi znany dobrze w naszym mieście zespół "Dance" z Kielc.

                            PIKNIK RODZINNY 15.08.2013r.

UDZIAŁ OPATOWSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ IM. JÓZEFA GRUDNIA W UROCZYSTOŚCI WNIEBOWZIĘCIA NMP KLASZTOR OO.BERNARDYNÓW W OPATOWIE 15.08.2013r

Przez pierwsze cztery dni półkolonii dzieci świetnie się bawiły poprzez gry integracyjne i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Powstała tablica, na której zostaną zapisane wszystkie rekordy dzieci w różnych dyscyplinach. Uczestnicy półkolonii chętnie sprawdzali swoje umiejętności podczas gry w ping-ponga oraz siatkówkę. Ponadto milusińscy spełniali się w roli artystów malując kredą przed budynkiem OOK różne wakacyjne i pełne kolorów obrazki. Prócz zabawy dzieci śpiewały przy akompaniamencie akordeonu. Nauczyły się kilku podstawowych pojęć muzycznych oraz poznały słowa polskiego hymnu. Organizatorem turnusu drugiego półkolonii pn. "Lato w mieście" był Opatowski Ośrodek Kultury oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dnia 14 sierpnia br. o godz. 9:00 rozpoczęło się uroczyste zakończenie i zarazem podsumowanie dwóch tygodni spędzonych wspólnie z instruktorami OOK. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy z rąk dyrektora OOK Andrzeja Klimonta.

                 "LATO W MIEŚCIE" 01.08.2013r.-14.08.2013r.

                         PIKNIK RODZINNY 11.08.2013r.

4 sierpnia w Kobylanach odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez wiejskie stowarzyszenie "Nasze Kobylany". Piknik rozpoczął się rano turniejem o puchar starosty opatowskiego. w turnieju wzięło udział m.in. z Jacentowa, Kobylan, Sadowia i Opatowa. Najlepszym puchary wręczył starosta powiatu opatowskiego Bugusław Włodarczyk. Na scenie zaprezentowały się zespoły weselne "Ibis", "The Moonlight", "Metrum", "Fakt" oraz Karol Durda. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć największe przeboje muzyki tanecznej i rock'n'drollowej. Smacznym punktem programu było wielkie gotowanie. Panie z Kobylan częstowały przepysznymi mięsami oraz wyśmienitą zupą grzybową. Piosenki z repertuaru "Brathanków", Anny Marii Jopek, Zdzisławy Sośnickiej zaśpiewały wokalistki Magdalena Stępień i Klaudia Kaptur z Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie. Młodym sportowcom nagrody wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Opatów Andrzej Chaniecki. O tym jak piękny jest świętokrzyski folklor przypomniały zespoły ludowe Stańczanie i Ożarowiacy. Amatorskie pary taneczne zmagały się o puchar marszałka województwa świętokrzyskiego. Prawdziwych fascynatów tańca oceniło jury w składzie Kazimierz Kotowski -Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Wojciech Borzęcki -Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Andrzej Chaniecki Burmistrz Miasta i Gminy Opatów. Amatorskie pary taneczne zmagały się o puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Po zmaganiach tanecznych wybuchały salwy śmiechu, a to za sprawą kabaretu "Czwarta Fala", który do łez rozbawił publiczność. Piknikowi towarzyszyły wystawy twórczości m.in. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zochcinku i Genowefy Balickiej. Można było także zrobić makijaż u Moniki Przygody, skorzystać z porad KRUS-u oraz przejrzeć najciekawsze oferty turystyczne Biura Podróży "Dartur". Piknik rodzinny zakończyła zabawa taneczna z zespołem "Fakt". Obsługę techniczną - światło i dźwięk zapewnił Opatowski Ośrodek Kultury, a obsługę medialną Regionalna Rozgłośnia Radio Opatów.

                            PIKNIK RODZINNY 04.08.2013r.

Dnia 4 sierpnia br. o godz. 17:00 odbył się kolejny "Piknik Rodzinny" w rynku opatowskim. Niedzielna zabawa jak zwykle obfitowała w konkursy dla dzieci i dużo muzyki rozrywkowej. Największą atrakcją dla fanów muzyki biesiadnej był niewątpliwie koncert grupy "Szarotka" z Bodzechowa. Jeśli chodzi o Studio Piosenki Opatowskiego Ośrodka Kultury to w tym tygodniu jego godnymi reprezentantkami były: Wiktoria Seweryńska i Paulinka Andzel. Zapraszamy na kolejny Piknik Rodzinny, 11 sierpnia br, wystąpią wtedy min.: Zespół "Metrum" z Kunowa oraz Kapela Braci Witkowskich.

                          PIKNIK RODZINNY 04.08.2013r.

XIV edycja Taboru Domu Tańca odbyła się we Wsi Sędek koło Łagowa. Przedstawicielami naszych rodzinnych stron była Kapela Braci Witkowskich, w tym pan Stanisław Witkowski na co dzień występujący w Opatowskiej Orkiestrze Dętej im .Józefa Grudnia przy OOK. Miejscem warsztatów był Ośrodek Twórczości Ludowej mieszczący się w wyremontowanym budynku dawnej szkoły. W programie Taboru Domu Tańca znalazły się: warsztaty śpiewu naturalnego, kieleckiego i białego dla kobiet oraz mężczyzn, potańcówki (min z Kapelą braci Witkowskich i Kieleckiego Taboru Domu Tańca), spotkania i wykłady, wystawa fotografii przedstawiających tradycyjne świętokrzyskie wzory pasiaków. Nowością były warsztaty etnobotaniczne poprowadzone przez botanika z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

       XIV EDYCJA TABORU DOMU TAŃCA SĘDEK 04-11.08.2013r.

                              Sierpień 2013