Dnia 26 września od godz. 16:00 gościł w Opatowskim Ośrodku Kultury Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" z Kielc z warsztatami edukacyjnymi pn "Wszyscy jesteśmy ważni. Ekosystem -naszym domem. Aktorzy: Dorota Anyż, Ewa Lubacz i Zdzisław Reczyński podczas wspólnej zabawy z dziećmi rozbudzili w małych aktorach wrażliwość i szacunek do środowiska oraz przygotowali dzieci do świadomego odbioru spektaklu "Robale". Dzieci przez prawie dwie godziny odkrywały w sobie talent aktorski i przyswajały informacje, które są przydatne również w codziennym życiu. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się np. Jak długo trwa rozkład śmieci w przyrodzie oraz jakie role spełniają poszczególne zwierzęta w ekosystemie i dlaczego są takie pożyteczne. O godzinie 18:00 dzieci wraz z rodzicami zasiadły w sali widowiskowej OOK, gdzie mogły obejrzeć przedstawienie pt. "Robale" w reżyserii Agaty Biziuk. Uczestniczyli w nim min. aktorzy, których już wcześniej poznali podczas warsztatów. Robale to zwierzątka, których się niestety brzydzimy, a nawet boimy. Spektakl stara się to zmienić. Poznajemy obdarzone ludzkimi cechami, wzbudzające sympatię turkucie i dżdżownice oraz mądrego kreta albinosa. Stworzonka wiodą w swoim podziemnym świecie zwykły żywot, gdy niespodziewanie na ich terytorium pojawia się człowiek. Rodzina ludzi wprowadza dużo zamieszania w życie naszych bohaterów oraz zaczyna zagrażać ich bezpieczeństwu. Po jakimś czasie jednak wyzwala w nich poczucie solidarności i pomaga dostrzec absurdalność dotychczasowych kłótni. Spektakl opowiada o sile przyjaźni i banalności konfliktów, poruszając również tematykę ekologii. Zrealizowany został w dwóch płaszczyznach: podziemnej i naziemnej, w technice żywoplanowej i lalkowej. Autorką tekstu do przedstawienia jest Agata Biziuk, a scenografii - Katarzyna Proniewska-Mazurek. Muzykę napisał Mateusz Czarnowski. Przedstawienie oraz warsztaty były częścią programu Teatr Polska , który organizowany jest już po raz piąty, a bierze w nim udział 15 teatrów, które prezentują swoje przedstawienia w 104 miejscowościach na terenie całego kraju. Celem programu jest promocja oferty teatralnej szczególnie w miejscowościach mających utrudniony dostęp do dóbr kultury.

        Spektakl Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach pt. "Robale" 26.09.2013r.

Dnia 13-15 września br. zespół Teatralno - Obrzędowy "Strefień" ze swoim przedstawieniem "Wesele Świętokrzyskie" brał udział w programie artystycznym Dożynek w Solecznikach w pobliżu Wilna. Wycieczka do Wilna oraz występ w Solecznikach były nagrodą od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności. Podczas trzydniowego pobytu grupa zwiedziła wiele zabytków wileńskich, w tym Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół św. Anny, Monaster św. Ducha w Wilnie, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ze słynnym obrazem "Jezu Ufam Tobie", Muzeum Mickiewicza, Ratusz wileński, Dom św. Faustyny, Nekropolię na Rossie z grobem matki Piłsudskiego i jego serca, Ostrą Bramę oraz Zamek na półwyspie w Trokach. Ostatniego dnia pobytu "Strefień" wziął udział w Dożynkach w Solecznikach. Tą cykliczna impreza, która co roku gromadzi wielu rolników, mieszkańców miejscowości i okolic, a także gości z Polski zapoczątkowała Msza św. dziękczynna, którą odprawił z błogosławieństwem dla rolników ks. Witold Zuzo. Bardzo malowniczo zaimprowizowane zagrody przyciągnęły wielbicieli smacznych litewskich potraw. Degustacja trwała podczas niemal całej imprezy. Na stoiskach reprezentowały nasz kraj toruńskie pierniki. Można było nie tylko skosztować ciasteczek, ale i wykonać je własnoręcznie z pomocą foremki z gotowego ciasta. Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na najlepszego gospodarza roku oraz właściciela najbardziej zadbanego domostwa. Na święto przybyło wielu dostojnych gości, w tym Tomasz Borecki, doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, poseł na Sejm RP Artur Górski, prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Hanka Gałązka oraz delegacje z zaprzyjaźnionych miejscowości z Polski, Białorusi i Niemiec, którzy współpracują z rejonem solecznickim. Kolejnym Polskim akcentem był koncert Krzysztofa Krawczyka. Święto zwieńczył występ Andriusa Pojavisa, reprezentanta Litwy na konkursie Eurowizji. Dożynki zostały zorganizowane przez samorząd rejonu solecznickiego. O oprawę artystyczną święta zadbało Centrum Kultury Samorządu z Grażyną Zaborowską na czele.

                       "STREFIEŃ" NA LITWIE 15.09.2013r.

ŚWIĘTO KRÓWKI OPATOWSKIEJ 01.09.2013r. " Święto krówki opatowskiej" odbyło się 1 września na opatowskim rynku w ramach projektu "Poznajemy Opatów z krówką opatowską". Projekt ten współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej. Organiztorami " Święta krówki opatowskiej" byli Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ziemi Opatowskiej, Opatowski Ośrodek Kultury i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Andrzej Chaniecki - Burmistrz Miasta i Gminy Opatów, Piotr Kaptur prezes stowarzyszenia, Andrzej Klimont - dyrektor OOK, Roman Marchewka prezes OSM oraz Danuta Mruk - koordynator projektu. Od godz. 16 00 na mieszkańców czekało bardzo wiele atrakcji od występów artystycznych po degustację cukierków krówek i ciast z masą krówkową. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka ze Staszowa oraz zespoły SDL, Azotox z Ćmielowa oraz For Instance z Opatowa. Zaprezentowało się również Studio Piosenki OOK: Agata Soja i Patrycja Rozmus.Gwiazdą wieczoru był wirtuoz gitary Piotr Restecki , znany szerszej publiczności z programu "Must Be The Music" . Opatowianie licznie zgromadzeni na rynku mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia pokazu krojenia i pakowania słynnych cukierków krówek opatowskich. Nie zabrakło także konkursów: konkurs rysunkowy na portret krówki opatowskiej. Prace zostaną wykorzystane jako materiały promocyjne OSM m.in. powstanie kalendarz. Kolejne konkursy to rozciaganie krówki, rozpoznanie smaków i pakowanie cukierków na czas. Po raz pierwszy w czasie festynu odbyły się mistrzostwa Polski w jedzeniu "krówek" na czas, a mistrzem Polski został Rafał - mieszkaniec okolic Opatowa, który zjadł najwięcej bo 14 krówek w ciągu trzech minut. Zabawa trwała do póżnych godzin wieczornych, a mieszkańców bawił zespoł opatowsko - kunowski METRUM znany z imprez organizowanych przez OOK. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci były konkursy, darmowy dmuchaniec oraz malowanie twarzy, ktore cieszyło się bardzo dużą popularnością wśród najmłodszych mieszkańców miasta. Do Pań z OOK ustawiały się ogromne kolejki - każde z dzieci mogło namalować sobie na buźce motylki, kwiatuszki czy postaci z bajek. Odbyły się również dwie prezentacje pierwsza dotycząca projektu, druga dotycząca produkcji krówek opatowskich. Została również otwarta wystawa fotografii pt" Opatów dawniej i dziś". Dużą atrakcją dla mieszkańców była degustacja krówek i ciasta z masą krówkową. W ramach projektu oprócz festynu odbędą się również spotkania z przewodnikiem. W dniach 8, 15 i 29 września br. mieszkańcy będą mogli wyruszyć szlakiem opatowskich ciekawostek. "Święto krówki opatowskiej" zakończył pokaz sztucznych ogni. Org

                  ŚWIĘTO KRÓWKI OPATOWSKIEJ 01.09.2013r.

                         Wrzesień 2013